معیار زبان کانادایی چیست؟

معیار زبان کانادایی چیست؟

معیار زبان کانادایی چیست؟

CLB یک آزمون زبان است که پناهندگان مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) برای ارزیابی توانایی های زبانی داوطلبان در برنامه های مهاجرت کارگران ماهر استفاده می کند. این شامل برنامه هایی است که توسط اکسپرس اینتری، برنامه استانی نامزد (PNP) و سایر برنامه های کارگران ماهر مانند برنامه مهاجرت آتلانتیک (AIP) مدیریت می شوند.

نمره CLB از طریق توانایی های خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن داوطلب به زبان انگلیسی یا فرانسوی ارزیابی می شود. حداقل نمره CLB که یک نامزد برای واجد شرایط شدن برای مهاجرت به کانادا نیاز دارد در بین برنامه ها متفاوت است.

سه آزمون زبان انگلیسی چگونه با هم مقایسه می شوند؟

هسته PTE

آزمون جدید انگلیسی Pearson (Core) شامل سه ماژول اصلی است: صحبت کردن و نوشتن، خواندن و گوش دادن و کاملاً با فناوری امتیازدهی مشخص شده است، به این معنی که هیچ تعاملی با یک ممتحن انسانی وجود ندارد.

آزمون ها در مقیاس 0-90 نمره گذاری می شوند که 90 بالاترین امتیاز ممکن است. CLB 7 با نمره PTE در محدوده 60-68 برای خواندن، 69-78 برای نوشتن، 60-70 در گوش دادن و 68-75 در صحبت کردن مطابقت دارد.

معیار زبان کانادایی چیست؟

این آزمون تقریباً دو ساعت طول می کشد و بر روی رایانه در بیش از 475 مکان در سراسر جهان انجام می شود. تقریباً 340 دلار کانادا هزینه دارد.

CELPIP

برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا (CELPIP) امتیازاتی را در چهار دسته ارائه می دهد که از نظر عددی با سطوح معیار CLB IRCC همسو می شوند و تبدیل امتیاز را ساده می کند.

معیار زبان کانادایی چیست؟

این آزمون تقریباً سه ساعت طول می کشد و به طور کلی 300 دلار کانادا هزینه دارد. مراکز تست در 23 کشور در سراسر جهان وجود دارد.

آیلتس

سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) داوطلبان را در چهار توانایی مورد نیاز برای کسب نمره CLB آزمایش می کند.

نتایج با آنچه به عنوان “باند” در چهار توانایی شناخته می شود، با یک امتیاز کلی که نشان دهنده میانگین امتیاز است، ارائه می شود. نمرات هر یک از چهار توانایی دارای یک CLB متناظر هستند. داوطلبانی که به دنبال CLB 7 هستند باید حداقل نمره آیلتس 6 در هر چهار دسته را داشته باشند.

آزمون آیلتس تقریباً دو ساعت و 45 دقیقه طول می کشد و آزمون در یک روز انجام می شود. مانند CELPIP، هزینه به طور کلی حدود 300 دلار کانادا است. داوطلبان می توانند آزمون را روی کامپیوتر یا کاغذ.CLB برای اکسپرس اینتری تکمیل کنند

سه برنامه مهاجرت اقتصادی تحت سیستم مدیریت درخواست اکسپرس اینتری قرار دارند: برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)، برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) و کلاس تجربه کانادایی (CEC). کانادا انتظار دارد در سال 2024، 110770 داوطلب اکسپرس انتری را بپذیرد و این رقم در هر دو سال 2025 و 2026 به 117،500 خواهد رسید.

داوطلبان در هر سه برنامه برای واجد شرایط بودن در اکسپرس اینتری به حداقل نمره CLB نیاز دارند، اما برای هر برنامه کمی متفاوت است.

نامزدهای FSWP باید حداقل CLB 7 در هر یک از چهار دسته داشته باشند.

افرادی که در CEC هستند به CLB 7 نیز نیاز دارند، اما فقط در صورتی که شغل آنها تحت TEER 0 یا 1 طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) باشد. اگر NOC TEER نامزد CEC 2-3 باشد، باید حداقل CLB 5 داشته باشند.

داوطلبانی که برای اکسپرس اینتری از طریق FSTP درخواست می کنند، حداقل به سطح CLB 5 برای صحبت کردن و شنیدن، و سطح 4 برای خواندن و نوشتن نیاز دارند.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *